Food Cinema

NTK, Galerie, sobota 22. 10. 2016, 10:00

Filmy, které vám přes poledne udělají chuť k jídlu. Vitamíny, fermentace, grilování a jedno problémové prasátko.
Rezervace není třeba.


vitamin

10:00 Podivuhodný případ: Vitamíny a já, 52 min / Kanada / režie: Bryce Sage

Podivuhodný případ: Vitamíny a já je rychlý a vtipný film plný energie. Hledá odpovědi u předních lékařů a nutričních specialistů, snaží se odhalit mýty a mylné představy o vitamínech a doplňcích stravy a najít nejlepší přístup ke zdraví z hlediska výživy.


screen-shot-10-11-16-at-05-59-pm11:00 Na obranu jídla, 55 min / USA / režie: Michael Schwarz

Proč by mělo něco tak samozřejmého, jako je jídlo, potřebovat obranu? Třeba proto, že hmota, kterou si kupujeme v supermarketech a nakládáme na talíř, často vůbec žádné jídlo není… Vítězný film LSFF 2015 podle bestselleru Michaela Pollana.


charleston

12:00 Uvař to čerstvé! Charleston, 30 min / USA / režie: Daniel Klein, Mirra Fine

Uvař to čerstvé! je představením šéfkuchařů a tradičních výrobců potravin, pátrající po možnostech kuchyňské přípravy. Tematizuje inovaci na talíři, ale zároveň zkoumá environmentální, společenské a kulturní otázky. Film dokumentuje dění v Charlestonu, v Jižní Karolíně.


ferment

12:30 Fermentace, 7 min / USA / režie: Joe York

Fermentace je portrét Sandora Katze, vítěze ceny Craiga Claibornea za celoživotní práci za rok 2014. Sandor Katz je nadšený stoupenec a propagátor zpracování potravin kvašením. Je autorem knih Síla přírodní fermentace a Umění fermentace. V roce 1993 se Sandor přestěhoval z New Yorku na venkov do Cannon County ve státě Tennessee, kde předává své přebohaté zkušenosti mladé generaci generaci všech, kdo chtějí kvasit v malém i ve velkém.


central

12:40 Grilování ve středním Texasu, 13 min / Austrálie / režie: Matthew Salleh

Ve středním Texasu není grilování jen způsob úpravy masa – je to životní styl, cesta ke spasení, kultura. Experti, kteří rozdmýchávají plameny této starodávné tradice, nám nabízejí americkou a především texaskou perspektivu na svět, ze které se sbíhají sliny na jazyku.


stetkoun

13:00 Šťětkoun, 5 min / USA / režie: Daniel Klein, Mirra Fine

Stejně jako v Čechách, i v jihoafrickém údolí Kamberg byla narušena rovnováha v přírodě a přemnožili se tam divočáci. Ti působí velké škody zemědělcům. Můžeme se jednoduchým řešením z Jižní Afriky inspirovat i u nás?