Příběh skutečného masa

NTK, Galerie, sobota 22. 10., 17:00

film: Příběh mangalicy, Maďarsko, Anna Melocco, 52 min

Jestlipak maďarské prase ví, jak moc ho milují v Nizozemí, ve Španělsku, v Japonsku a ve Spojených státech? Je to opravdu divoké prase? Vše o praseti mangalica v jednom filmu. Pojeďte s námi do Maďarska a podívejte se, jak se toto plemeno chová, proč ho mají tak rádi v Nizozemí a jak z něj ve Španělsku dělají prvotřídní šunku.

Po filmu šťavnatá diskuse s ochutnávkou domácího pršutu. Moderuje Ondřej Kopička (Winepunk)

Hosté: Michaela Day (The Real Meat Society), Vojtěch Kalásek (výrobce domácího pršutu)

 

 

Vojtěch Kalášek pracuje jako šéfkuchař na britské ambasádě v Praze. Zajímá se o domácí přípravu sušeného masa a má vynikající a velice chutné výsledky. V domácích podmínkách vyrábí to, co známe hlavně pod jménem pršut, a myslíme si, že to u nás nejde. Jde. Jak se k téhle kratochvíli dostal? Jaké maso je na sušení nejlepší? Co to znamená, že některé kousky zrají pod penicilinovou plísní? Co se přesně v mase děje během toho roku, co visí na půdě? Jaké překážky ho čekají, pokud by se tomuhle oboru chtěl věnovat naplno?

Michaela Day se svým manželem Paulem založila před osmi lety společnost. Nazvali ji Společnost opravdového masa – The Real Meat Society, protože Paul jako řezník dobře věděl, co všechno se na mase dá zkazit. Aby se toho nekazilo tolik, začali společně obrážet české farmy a hledat, jaká původní plemena jsou vhodná pro kvalitní řezničinu a kuchařinu. Tak objevili přeštické prase. Přeštík je už dneska fenomén, cestu k proslulosti mu ale museli vyboxovat právě řezníci jako Paul, kteří umí uchopit jeho podstatu a zpracovat tak, aby vynikla jeho jedinečnost. Jak se pozná kvalitní maso? Co s jeho kvalitou umí udělat doprava, porážka, bourání a zpracování? Proč má maso zrát a co se v něm během zrání děje? Co dneska vlastně dělá řezník a je tohle povolání ještě potřeba?