Komunitní filmy

NTK, Galerie, neděle 23. 10., 11:00

Odpolední blok filmů o potravinových hranicích, honu za potravinami a farmářích půdy, kteří v době zemědělce u Brooklynu tvoří projekty pěstování potravin pro dobro všech.

frontiers

Potravinové hranice, 36 min

Snímek Potravinové hranice představuje šest projektů z USA, které rozšiřují přístup ke zdravým potravinám. Patří mezi ně projekt zásobování potravinami z farmy přímo do škol, studentská vesnická samoobsluha, farmářské trhy v chudých čtvrtích New Yorku, pediatr, který předepisuje kurzy vaření, výuka vaření v rámci komunit a kreativní systém financování pro supermarkety.

Hon za potravinami, 51 minhon-za

Film se zamýšlí nad tím, jak se musí změnit výroba potravin, abychom v roce 2050 dokázali nasytit devět miliard lidí. Budeme potřebovat průmyslovější zemědělství, více geneticky modifikovaných plodin, nebo pomůže ekologické zemědělství? Film nabízí překvapivá řešení problému, který stojí i za současnou uprchlickou krizí.

dobroPro dobro všech, 8 min

Krátký film o filosofii Dr. Debala Deba, jednoho z nejpokrokovějších zemědělských vědců, který se snaží chránit biodiverzitu svého národa před mezinárodním biopirátstvím. Pokud chceme vytvořit systém potravinové bezpečnosti, je třeba moc a znalosti navrátit lidem, kteří se po tisíce let starali o produkci potravin.

puda

Půda pro naše jídlo, 35 min

Když musí jedna komunitní farma opustit své pozemky, vydává se jeden ze zemědělců na cestu po Evropě, aby se setkal s dalšími farmáři a organizacemi, které se zabývají otázkami pozemkového vlastnictví. Obtíže ekologických zemědělců při získávání přístupu k zemědělské půdě v celé Evropě znemožňují, aby se náš potravní systém zlepšil.

farmariFarmáři půdy, 37 min

Citlivý portrét pěti nizozemských farmářů, kteří nalezli vlastní způsob, jak sledovat a vylepšovat půdu a pěstovat tak zdravou potravu, aniž by ničili krajinu. Film přináší čerstvý pohled na věc i překvapivé informace o vesmíru pod našima nohama, který tak často bereme jako samozřejmost. Po shlédnutí možná začnete zahradničit jinak.

23-doba-zemedelceVěk zemědělce, 6 min

Film Doba zemědělce se na téma zemědělství dívá očima několika mladých farmářů z nádherné oblasti severozápadního pobřeží Spojených států, kteří se snaží vdechnout nový život upadajícímu povolání.

1_bf-1Farmář u Brooklynu, 26 min

Film Farmář z Brooklynu sleduje překážky, kterým čelí organizace Brooklynský statek, což je skupina velkoměstských zemědělců, kteří se snaží provozovat ekonomicky funkční farmu v New Yorku. Když skupina expanduje na další střechu, střetává se s realitou spojenou s fungováním největší střešní farmy na světě v jednom z největších světových velkoměst.

babakoProjekt pěstování potravin, 14 min

Krátký dokument Projekt pěstování potravin mapuje činnost hnutí za místní potraviny a iniciativy pro komunitní pěstování potravin v Melbourne. Lidé se setkávají s cílem vytvořit na místní úrovni spravedlivý a udržitelný systém výroby a distribuce potravin.

muddypond1Muddy Pond Sorghum, 10 min

Známí nadšení propagátoři všeho co souvisí s opravdovým jídlem, ze společnosti Southern Foodways Alliance, se tentokrát zaměřili na rodinu Guentherových z Monterey ve státě Tennessee a na jejich mistrovství při přípravě čirokovém sirupu Muddy Pond