O včelách a lidech

Ballingův sál, sobota, 11:00

Čtyři krátké filmy o včelách samotářkách, čmelákovi druhu bombus affinis a o tom, proč je třeba všechny včely zabít.

Diskusi moderuje Ondřej Kopička (Winepunk).

Hosté: James Dunbar (režisér filmu “Včely samotářky”), prof. Jaroslav Petr (Výzkumný ústav živočišné výroby), Ing. Michal Hoskovec, CSc. a RNDr. Irena Valterová, CSc. (Ústav organické chemie a biochemie), Mgr. Olga Komzáková, PhD. (Výzkumný ústav pícninářský), Dagmar Šormová (městská včelařka z Košíř, držitelka ceny za nejlepší med roku 2016), Ing. Zuzana Hroncová (Katedra mikrobiologie, výživy a dietetiky, Česká zemědělská univerzita v Praze)Včely samotářky, 17 min / Velká Británie / režie: James Dunbar

Devadesát procent britských včel jsou včely samotářky. Jsou to nejdůležitější opylovači, ale přitom toho o nich víme jen málo a nejsou chráněné. Tento film by to rád změnil. Ukazuje jejich zajímavé chování a důležitost pro celý ekosystém. Sledujeme různé druhy včel a jejich snahu najít potravu, přežít a rozmnožit se.

Smrt všem včelám, 1 min /  Nizozemí / režie: Studio Smack

Ironizující filmová propaganda proti včelám natočená na objednávku holandské pobočky Greenpeace.

Na vymření: Hledání čmeláka druhu Bombus affinis, 19 min, / USA / režie: Morgan Heim, Neil Losin

Každý už slyšel o úhynech včel, ale protože se tolik pozornosti věnuje domestikované včele medonosné, je třeba, aby někdo promluvil za 4000 druhů včel a čmeláků v Severní Americe. Fotograf Clay Bolt se vydává na několikaletou cestu, aby mohl poznal osud čmeláka druhu bombus affinis.

Vášeň pro zlato a oheň, 6 min / Belgie / režie: Sébastien Pins

Včelař vyjadřuje své obavy o budoucnost své včelařské školy. Tahle vášeň pro zlato a oheň pomáhá našemu životnímu prostředí, aby mohlo dál existovat.

 

 

 

vcelaKdyž se řekne včela, většina z nás si představí včelu medonosnou. Tu, kterou chováme v úlech, které bereme med a kterou vnímáme jako nejdůležitějšího z opylovačů. Jenže včel jsou na světě stovky druhů a většinu z nich ani neznáme. Jsou to převážně takzvané samotářky, které mají pro náš ekosystém obrovský význam, a které také žijí velice zajímavý život. Do téhle skupiny patří i čmeláci, kteří jsou těmi nejlepšími opylovači pro některé druhy květů (třeba pro rajčata), a využívají se proto třeba ve skleníkových kulturách.

 

 

Olga Komzáková: Pracovníci Výzkumného ústavu pícninářského se už 30 let věnují chovu čmeláků a jejich využití při opylování polních plodin. Olga Komzáková je jednou z našich předních odbornic na jejich chov a zabývá se i prodejem čmeláků drobným chovatelům. Co může normální člověk udělat pro to, aby měl třeba na zahrádce nebo v sadu lip opyleno? Je chov čmeláků alternativou ke včelaření pro ty, kdo se bojí žihadel?

 

Dagmar Šormová: Městské včelaření je moderní fenomén, který k nám přišel ze zámoří. Přesto tu máme včelaře (a včelařky), kterým je tahle móda ukradená a včelaří prostě tam, kdy bydlí. Třeba na pražské Vidouli v Košířích, kde je sad třešně ptačí a nikde kolem se nestříká, protože tu nejsou žádné komerčně využívané zemědělské kultury. O tom, že má tohle umístění smysl, se Dagmar Šormová přesvědčila i letos, když získala cenu za nejlepší med roku 2016. Je Česko převčelená země nebo nám tu opylovači chybí? Na jaké problémy naráží dnes začínající včelaři? Co je nejdůležitější pro kvalitu medu?