Vanilka

Vzdělávací centrum NTK – 10:00 hod

Ne každé zlato třpytívá se, ne každý, kdo bloudí, je ztracený.

130 Kč

180 Kč na místě

Film: Vanilka – Honba za hnědým zlatem (29 min)

Domovem vanilky je Madagaskar; pochází odtud 80 % světové produkce. Nikde jinde nenajdete tak ideální podmínky pro její pěstování. Místní moc dobře vědí, jaká je po ní v Evropě poptávka: kilo “hnědého zlata” dnes koupíte za 670 Eur! Na ostrově je pěstování vanilky jednou z mála možností, jak si vydělat. Lukrativní úroda však láká i zloděje, mafie a úplatné politiky. Film “Vanilka – Honba za hnědým zlatem” vám ukáže leckdy temné příběhy v pozadí celosvětově oblíbené legendy mezi kořeními.

Degustační menu:

  • Káva Mexiko Tosepan
  • Brioška s vanilkovou omáčkou
  • Kakaový nápoj
  • Kozí mléčný karamel cajeta s palačinkou plněnou kozím tvarohem (dle mexické receptury)
  • Cacain bob energy – kakaové boby

Hosté:

Kfm. Tomáš Hes Ph.D. je mikrofinančník a spoluzakladatel serveru myelen.com, který umožňuje lidem financovat projekty v rozvojových regionech. Vlajkovou lodí je projekt Úrok v Kávě, kde spolupracuje s Mexickým družstvem Tosepan. Princip je jednoduchý. Investor podpoří družstvo návratnou finanční podporou, která je použita na renovaci kávových plantáží v lesních ekosystémech. Z obnovy mlžného lesa benefituje biodiverzita, voda, vzduch i lidé. Úrok podporovatelům se vyplácí v penězích nebo ve formě surovin, ať už se jedná o kávu, nové koření, kakao nebo skořici.

 

Jan Bareš (Kozín na samotách) je především srdcař! Původem mistr řemesla kovářského, který od roku 2010 věnuje všechnu svou sílu, preciznost a cizelérský um anglonubijským kozám a famózním produktům, které s trpělivostí sobě vlastní kouzlí z jejich voňavého mléka. Uprostřed jihočeské přírody a svého poslušného stádce, v rámci Kozína Na Samotách

 

Trailer Vanilka - Honba za hnědným zlatem