Vanilka – Honba za hnědým zlatem

Cena vanilky v posledních letech několikanásobně stoupla. Poptávka po ní také. Rozpoutal se boj o nejdražší koření světa. Film ukazuje fascinující svět vanilky, ale i temné stránky tohoto výborného koření. Film “Vanilka – Honba za hnědým zlatem” uvidíte v rámci bloku “Vanilka“.

sklizené vanilkové lusky

Domovem vanilky je Madagaskar. Pochází odtud 80 % veškeré vanilky. Nikde jinde nenajdete tak ideální podmínky pro její pěstování. Místní moc dobře vědí, jaká je po ní v Evropě poptávka. Vysokým cenám by měla odpovídat i životní úroveň obyvatel, ale to bychom nesměli být v Africe. 92 % z 25 milionů obyvatel ostrova tady živoří za méně než dvě eura denně.

Pěstování vanilky je tak jednou z mála možností, jak si aspoň něco vydělat. Úroda však láká i zloděje. Farmáři tvrdí, že každoročně je zloději připraví až o 70 % úrody. Pravda bude spíše někde mezi 30–50 %, nic to ovšem nemění na tom, že nad vanilkou se tu neustále vznáší stín smrti. Zavraždění farmáři, zlynčovaní zloději. Nejvyšší trest se obvykle vykonává mačetami, policie se volá, až když je dokonáno. Vrahy nikdy nikdo nechytí.

O tom všem v Evropě nemáme tušení. Restauratéry a lidi z potravinářského průmyslu děsí především stále rostoucí cena. V současnosti koupíte sušenou vanilku zhruba za 670 eur za kg. Podle mnohých jde o cenový vrchol, cenová spirála se však zatím ne a ne zastavit.

Dramatický nárůst ceny však situaci v zemích, kde se surovina pěstuje, spíše zhoršují. Lukrativní byznys totiž láká i ty, které do té doby vanilka nezajímala – a s nimi přicházejí mafie a úplatní politici. Sociální rozdíly na Madagaskaru se neustále prohlubují; několik málo bohatne, ostatní chudnou. Řešení? Jako v mnoha dalších případech by jím mohl být Fair Trade. Zkuste na to pomyslet, až si příště budete vychutnávat svou vanilkovou zmrzlinu.

Sdílet
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on print
Share on email